Montaż szyny sufitowej PCV i aluminiowej
Montaż szyny sufitowej aluminiowej często wydaje się dość kłopotliwy i trudny. Niejednokrotnie nasi Klienci obawiali się samodzielnego przeprowadzania prac i tego, że proces okaże się zbyt skomplikowany.
Jednak nic bardziej mylnego. Jeśli tylko chcesz zastosować w swoim domu lub mieszkaniu dekoracyjne zasłony i firany, karnisz ścienny lub sufitowy jest do tego niezbędny. Klasyczne karnisze ścienne również wymagają montażu za pomocą kołków rozporowych i wiertarki, a ewentualne niedociągnięcia w ich przypadku są bardzo widoczne.
Dlatego właśnie szyny sufitowe są ciekawą alternatywą dla tego typu elementów. Przede wszystkim zajmują mało miejsca, posiadają atrakcyjną cenę i idealnie pasują do wnętrz o nowoczesnym charakterze. Warto też zaznaczyć, że karnisze szynowe sufitowe są jedyną możliwością na firany i ciężkie zasłony w przypadku mieszkań, w których odległość między sufitem i oknem jest zbyt mała, aby zamontować karnisz ścienny.
Gdzie sprawdzi się karnisz szynowy?
Szyny na sufit, zwane również szynami torowymi czy karniszami sufitowymi, dają możliwość powieszenia w pomieszczeniu zasłon, które wizualnie podwyższą i powiększą przestrzeń. Warto więc zastosować je w domu lub mieszkaniu i cieszyć się ich urokiem oraz funkcjonalnością. Grube zasłony zapewniają bowiem stuprocentową prywatność i skutecznie oddzielają naszą przestrzeń prywatną od świata zewnętrznego.
Karnisz szynowy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, jakie jest jego przeznaczenie. Możesz zamontować go zarówno na etapie generalnego remontu, jak i niewielkiej metamorfozy wnętrza. Element jest przeznaczony do mocowania w pomieszczeniach mieszkalnych oraz w lokalach usługowych, czy biurach. Możliwości jego wykorzystania są wręcz nieograniczone.
Szczególnie że dzięki wilgocioodpornej powierzchni, karnisz możesz umieścić również w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Jeśli więc chcesz zastosować zasłony nawet w łazience — z karniszem szynowym będzie to możliwe.
Jak samodzielnie zamontować karnisz?
Montaż szyny sufitowej aluminiowej jest wbrew pozorom bardzo prosty. Na początku powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które umożliwią nam przeprowadzenie prac.
Do mocowania karnisza przyda nam się:
- wiertarko-wkrętarka
- wybrana szyna oraz elementy dołączonego zestawu montażowego,
- miarka,
- poziomica,
- ołówek.
Gdy mamy już wszystkie narzędzia możemy przystąpić do prac. Pierwszym etapem jest dokładnie wymierzenie miejsca, w którym chcemy zamocować nasz karnisz sufitowy. Niezależnie do tego, czy zdecydujemy się na wersję sufitową, czy ścienną jest to krok, którego nie można pomijać.
Właściwy wybór miejsca jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Gdy element zostanie przykręcony w złym miejscu poprawne wieszanie firan i zasłon może okazać się niemożliwe lub w najlepszym wypadku bardzo utrudnione.
Jeśli Twój karnisz montowany będzie z listwą do zabudowy karnisza, koniecznie uwzględnij to podczas dokonywania pomiarów. Jeśli umieścisz element za nisko, sztukateria go nie zamaskuje. Sprawdź także, czy karnisz umożliwi Ci swobodne zamykanie i otwieranie okna.
O czym warto pamiętać podczas montażu karnisza?
Niezależnie od tego, czy mocowany będzie karnisz metalowy, czy nowoczesny aluminiowy, musimy zachować pewną bezpieczną odległość między nim a górną częścią okna (odległość b na rysunku). Powinna ona wynosić około 5 cm, dzięki czemu będziesz mógł komfortowo z niego korzystać.
Samodzielny montaż pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i fundusze. Nic więc dziwnego, że coraz częściej nasi Klienci decydują się nie korzystać z pomocy fachowca, a wszystkie prace wykonują we własnym zakresie. Jednak w związku, z tym, jednym z coraz częściej pojawiających się pytań jest: na jakiej wysokości zamontować karnisz, by tkaniny prezentowały się estetycznie i były łatwe w zawieszeniu.
Mocowanie karnisza sufitowego powinno wiązać się z pozostawieniem od 10 do 20 cm odległości od ściany (odległość c na rysunku). W przypadku karnisza ściennego sprawa wygląda inaczej: odcinek ten będzie miał długość odpowiadającą długości zastosowanego wspornika. W tym wypadku nie musimy wiec zastanawiać się, na jakiej wysokości powiesić karnisz, wystarczy wybrać jedną z proponowanych długości 7,5 cm, 10 cm lub 15 cm (odległość a na rysunku).
Na etapie wyznaczania miejsc montażu weź pod uwagę również odległość od kaloryfera i parapetu oraz ich szerokość. Szczególnie w przypadku karnisza dwutorowego jest to bardzo ważne, by dekoracyjne zasłony i firany pięknie zwisały na całej długości.
Pamiętaj, że odległość karnisza sufitowego od ściany będzie różnić się w zależności od modelu karnisza, który wybierzesz.
Montaż karnisza sufitowego
Montaż karniszy sufitowych zarówno w wersji jedno- jak i dwutorowej jest praktycznie identyczny. Oba produkty różnią się między sobą jedynie ilością torów, a więc i szerokością.
Pierwszym krokiem jest oczywiście wyznaczenie za pomocą miarki, poziomicy oraz ołówka miejsc montażu karnisza. To właśnie w tych miejscach w kolejnym kroku należy przykręcić uchwyty sufitowe. Wystarczy, że wykorzystasz wkrętarko-wiertarkę oraz kołki rozporowe i wkręty.
Pamiętaj: w zestawie z karniszem sufitowym otrzymasz standardowe kołki montażowe rozporowe wraz z wkrętami. Jednak w sytuacji, gdy pragniesz zamontować karnisz dla podłoża z pustaków lub płyt GK rekomendujemy zakup specjalistycznych kołków. Znajdziesz je w najbliższym markecie lub sklepie z artykułami budowlanymi.
Po wywierceniu otworów na głębokość odpowiadającą długości kołków rozporowych pamiętaj o wyczyszczeniu ich, najlepiej za pomocą małego pędzelka lub odkurzacza. Następnie za pomocą kołków standardowo przymocuj uchwyt do sufitu.
Na tym etapie praca jest praktycznie skończona, a Ty możesz umieścić szynę w uchwytach. Jeśli zdecydowałeś się na karnisz o długości większej niż 250 cm, pamiętaj o wykorzystaniu łącznika. Jest on potrzebny również wtedy, gdy szynę łączysz z łukiem do szyn.
Ostatni etap to zawieszenie dekoracyjnych tkanin przy użyciu agrafek lub żabek. Dla zwiększenia estetyki możesz również zamaskować miejsca montażowe za pomocą zaślepki uchwytów i zaślepki szyny.
Mocowanie karnisza do ściany
Montaż karnisza sufitowego różni się od montażu na ścianie jedynie miejscem przeprowadzenia prac oraz tym, że zamiast uchwytów należy wykorzystać specjalne wsporniki.
W ofercie naszego sklepu internetowego możesz zakupić omawiane elementy w trzech długościach do wyboru. W efekcie niezależnie od tego, jaką ilością miejsca na zawieszenie karnisza dysponujesz, na pewno znajdziesz pasujący element.
Pamiętaj: jeśli aranżacja Twojego okna wymaga montażu karnisza o długości większej niż 250 cm, dobrym pomysłem jest dodanie dodatkowego wspornika w połowie długości szyny. Taki zabieg poprawia stabilność całej konstrukcji, jednocześnie poprawiając jej estetykę oraz zabezpieczając przed nadmiernym wygięciem nawet w przypadku bardzo ciężkich tkanin.
Po wyznaczeniu miejsca montażu wsporników nad wnęką okienną (zachowaj odstęp minimum 5 cm) możesz przejść do wywiercenia otworów pod kołki i wyczyszczenia ich za pomocą pędzelka lub odkurzacza.
W kolejnym kroku po prostu przymocuj wsporniki w standardowy sposób i zamontuj w nich wybrane szyny sufitowe. Tak jak w przypadku karnisza sufitowego wykorzystaj łącznik, jeśli chcesz połączyć szynę z łukiem lub dwie szyny. Sprawdź również zaślepkę szyny.
Montaż rozporowy karniszy nie jest polecany zarówno w przypadku elementów ściennych, jak i sufitowych. Zaprezentowane przez nas rozwiązanie zapewnia bezpieczną i stabilną konstrukcję, która przez wiele lat będzie prezentowała się estetycznie, nawet w przypadku stosowania ciężkich firan i zasłon.
Montaż karnisza z maskownicą
Nie zawsze chcemy, by szyny sufitowe lub ścienne pozostawały widoczne. W takim przypadku sprawdzi się zabudowa karnisza, która nie tylko zamaskuje element, ale również dodatkowo ozdobi całe wnętrze.
W naszej ofercie znajdziesz zarówno modele bardzo proste i minimalistyczne, jak i te, które wyróżniają się ciekawym zdobieniem lub kształtem. Co ważne możesz także dodać do nich dekoracyjne oświetlenie ledowe w wybranym kolorze, co jeszcze lepiej ozdobi Twoje wnętrze.
Mocowanie listwy do zabudowy jest jeszcze łatwiejsze niż samodzielny montaż karnisza. Do prac będzie Ci potrzebny przede wszystkim odpowiedni klej, który wraz z maskownicą znajdziesz w naszej ofercie.
W zależności od producenta sztukaterii, na którą się zdecydujesz, pamiętaj o dobraniu masy do maskowania łączeń, dzięki której uzyskasz estetyczną i równą powierzchnię zabudowy.
Każdą listwę możesz pomalować na dowolny kolor za pomocą farb do wnętrz. Jeśli jednak jest miłośnikiem oryginalnych rozwiązań, Twoje wnętrze może wspaniale uzupełnić czarna maskownica karnisza.
Sztukaterię najlepiej przykleić po montażu karnisza, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że całość znajduje się w odpowiednim miejscu.
W naszej ofercie znajdziesz również gotowe zestawy zawierające zarówno maskownicę karnisza, jak i listwę sufitową. Możesz również zapoznać się z ofertą zestawów karniszowo-oświetleniowych.