Montaż płyty gk
Jednym z najszybszych i najtańszych sposobów wyrównywania ścian czy wykonywania ścianek działowych jest poszycie z płyt gipsowo-kartonowych. Ta metoda pozwala stworzyć idealnie płaską płaszczyznę do późniejszego dekoracyjnego wykończenia przy minimalnym nakładzie pracy. Jednocześnie montaż płyt gk można wykonać różnymi technologiami, w zależności od charakteru i wielkości nierówności, materiału podłoża i innych czynników.
Istotą wszystkich metod mocowania płyt kartonowo-gipsowych jest wykonanie montażu w sposób równomierny. Wybrany sposób mocowania powinien zapewniać brak ruchów gotowej konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych oraz wykluczać przenoszenie na nią ciężaru konstrukcyjnego.
Montaż płyt gk można wykonać na ramie metalowej lub drewnianej, a także na specjalnym kleju gipsowym lub piance montażowej. Przyjrzyjmy się głównym zaletom i wadom tych metod.
Montaż płyt gipsowych na korpusie metalowym
Wśród zalet tego sposobu montażu należy wymienić długą żywotność; brak wypaczania w warunkach niestabilnej temperatury i wilgotności (w porównaniu do drewnianej konstrukcji); standardowe wymiary elementów konstrukcyjnych; możliwość montażu na ścianach z dowolnymi nierównościami przy minimalnym nakładzie pracy i kosztów; oraz możliwość ukrycia komunikacji wewnętrznej, czyli na przykład instalację elektryczną.
Z kolei wśród wad tej metody można wyróżnić najniższe właściwości dźwiękochłonne, jednak problem ten rozwiązuje układanie wełny mineralnej w przestrzeni międzyściennej.
Montaż płyt gipsowo kartonowych na ramie drewnianej
Zaletą mocowania płyt g k na ramie drewnianej jest z pewnością przyjazność dla środowiska. Ze spraw bardziej technicznych, gęsta struktura drewna zapewnia lepszą izolację akustyczną niż metal w miejscach ustawienia stojaków na skrzynie. Występuje też możliwość ułożenia materiału termoizolacyjnego, okablowania elektrycznego i innej komunikacji.
Z minusów należy zauważyć, że konieczne jest podjęcie środków w celu dodatkowej ochrony przed wilgocią i infekcją grzybiczą, które polegają na traktowaniu drewna specjalnymi związkami antyseptycznymi. Mimo to ryzyko wypaczenia drewnianych elementów konstrukcyjnych pozostaje dość wysokie. Jeśli więc zdecydujecie się na tę metodę, ramę należy zagruntować preparatem.
Mocowanie na klej gipsowy
Technologia mocowania do kleju gipsowego wymaga minimum narzędzi, ale pożądane jest posiadanie pewnego doświadczenia z mieszankami klejowymi. W ten sposób płyty gipsowe są mocowane do ściany z maksymalnymi odchyleniami do 20 mm. Jeśli nierówności przekroczą tę liczbę, będziesz musiał przykleić dodatkowe paski płyty gipsowo-kartonowej, aby wyrównać powierzchnię.
Główne zalety: oszczędność powierzchni użytkowej pomieszczenia; niezawodność mocowania; szybsza instalacja, ponieważ nie trzeba poświęcać czasu na budowę ramy.
Ale metoda mocowania klejem gipsowym ma więcej wad: wymagane jest staranne przygotowanie podłoża; występuje brak możliwości dodatkowej izolacji i ukrytego układania komunikacji; obecność „mokrych” procesów; trzeba też pamiętać o złożonym procesie wyrównywania konstrukcji ścian z odchyleniami większymi niż 20 mm.
Mocowanie na piankę
Wśród wielu rzemieślników domowych panuje opinia, że płytę gipsowo-kartonową bez utraty jakości ostatecznej konstrukcji można zamontować nawet na piance montażowej. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ najbardziej poprawne z technologicznego punktu widzenia są metody mocowania do metalowej ramy i do specjalnego kleju gipsowego.
Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych do pianki jest możliwe tylko wtedy, gdy podłoże jest stosunkowo równe - jakość wykończenia nie ucierpi tylko przy klejeniu blisko ściany. W innych przypadkach nie można osiągnąć zwiększonej niezawodności.
Jakie są technologie montażu płyt kartonowo-gipsowych na ścianie?
Istnieją dwie główne technologie montażu płyt gk w stylu "zrób to sam", które omówimy poniżej.
Montaż bezszkieletowy
Płyty gipsowo-kartonowe montuje się za pomocą specjalnego kleju gipsowego bezpośrednio na powierzchni ściany.
Bezramowa technologia montażu płyt kartonowo-gipsowych jest optymalnie przystosowana do wyrównywania ścian z odchyleniami do 20 mm. Ta metoda jest zwykle wybierana, jeśli konieczne jest zaoszczędzenie użytecznej powierzchni pomieszczenia.
Ramka - metalowe profile
Początkowo rama jest zbudowana z metalowych profili lub drewnianych legarów, które następnie są osłonięte płytą kartonowo-gipsową.
Metoda ramowa nadaje się do niwelowania wszelkich nierówności, pozwala na wykonanie ocieplenia ścian oraz ukrycie instalacji.
Bezramowa instalacja płyt gk na ścianie
Montaż płyty g k na ścianie w technologii bezramowej rozpoczyna się od ułożenia przewodów elektrycznych i starannego przygotowania powierzchni. Działania przygotowawcze polegają na naprawie wszystkich istniejących usterek na podstawie - pęknięć, dziur, rozpadających się fragmentów tynku, luźnych resztek materiałów itp. Następnie powierzchnię należy pokryć podkładem.
Płyta gipsowo-kartonowa jest mocowana do ściany dopiero po wstępnym przycięciu na wymiar (w razie potrzeby) i przygotowaniu otworów pod włączniki, gniazdka itp. Istnieje kilka sposobów nakładania kleju gipsowego na powierzchnię arkuszy:
-
Podczas przyklejania do równych ścian lepiej jest nakładać pacą zębatą, co zapewni wysokiej jakości przyczepność materiału do podłoża i zaoszczędzi mieszankę.
-
W przypadku poszycia ścian ze stosunkowo dużymi odchyleniami kompozycję nakłada się równomiernie na całą powierzchnię arkusza w tak zwanych plackach gipsowych, aby powierzchnia podstawy mogła być jakościowo wyrównana.
Technika klejenia:
-
Arkusz płyty gipsowo-kartonowej układa się na podłodze przed miejscem, w którym będzie klejony (najlepiej na tym etapie nakładać klej).
-
Płyta jest ostrożnie podnoszona, nakładana na ścianę i prasowana.
-
Za pomocą linijki lub długiej prostej szyny sprawdza się płaszczyznę klejonego materiału w stosunku do innych.
-
Jeśli są wystające sekcje, należy je delikatnie docisnąć.
Montaż płyt kartonowo-gipsowych na ramie
Montaż płyty gipsowo-kartonowej na ścianie w technologii ramowej można wykonać na kilka sposobów, w zależności od użytego materiału - na ramie wykonanej z drewnianych prętów lub profili metalowych. Przedstawimy Państwu najbardziej optymalny sposób montażu na ramie aluminiowej.
Montaż płyt gipsowych na profilach aluminiowych
Na początek należy wyznaczyć miejsce przebiegu okładziny ściennej. Na powierzchni ściany trasujemy miejsca montażu wieszaków ES lub ES PLUS. Skrajne wieszaki powinny być zamontowane do 15 cm od ścian bocznych, a pozostałe wieszaki musza być oddalone w poziomie maksymalnie co 60 cm, a w pionie maks. co 120 cm.
Po zmierzeniu długości i wysokości ściany należy dociąć profile UD 30, które będą montowane do sufitu, podłogi i ścian bocznych. Profile CD 60 będą z kolei montowane do ściany. Długość prodili CD 60 powinna być o 1 cm mniejsza niż wysokość ściany. Pod profile UD 30 przyklej taśmę uszczelniającą.
Przygotowane profile UD 30 przyłóż w wyznaczonym miejscu i wywierć przez nie otwory pod kołki do szybkiego montażu - odległość maksymalna to 80 cm. W przypadku wieszaków ES/ES PLUS taśmę uszczelniającą przyklej na powierzchni, która po zamocowaniu będzie stykała się z powierzchnią ściany.
Następnie na ścianie wywierć w wyznaczonych miejscach otwory i zamocuj wieszaki do ściany przy użyciu odpowiednich łączników, których rodzaj jest uzależniony od materiału, z którego powstała ściana. Długość wieszaków wynosi od 60 do 125 mm i dobierana jest w zależności od odległości, od jakiej ma być odsunięta okładzina od ściany.
Na powierzchni ściany możemy ułożyć płyty lub maty z wełny mineralnej i nabić je na ramiona wieszaków. Pozwoli to uzyskać większą izolacyjność akustyczną i termiczną okładziny.
Docięte profile CD 60 należy następnie wsunąć pomiędzy profile UD 30 i ramiona wieszaków. Po ustawieniu w pionie połącz je blachowkrętami w ilości dwóch sztuk z każdej strony połączenia. Osiowy rozstaw profili CD 60 nie może przekraczać 60 cm.
W kolejnym kroku przytnij płyty gipsowe na odpowiednią długość, która powinna być o 2 cm niższa niż wysokość ściany. W miejscu montażu ułóż dwie podkładki z płyt g k, następnie ustaw na nich płytę, którą przykręcić należy do profili CD 60. Maksymalny rozstaw blachowkrętów nie może przekraczać 25 cm, a ich długość powinna być o 10 mm dłuższa od łącznej długości przykręcanych płyt.
Gdy wysokość okładziny ściennej przekracza długość dostępnych płyt, w pasie zabudowy wystąpią połączenia poziomie. W takiej sytuacji zamontuj płyty, aby połączenia poziomie w sąsiadujących pasach zabudowy były przesunięte względem siebie o minimum 40 cm. Stykające się ze sobą krótsze krawędzie płyt muszą być sfazowane pod kątem około 45 stopni na 2/3 grubości płyty.
Na połączenia pionowe nanieść wybraną masę szpachlową na szerokości ok. 10 cm i wtop w nią taśmę zbrojącą. Po wyschnięciu nanieść drugą warstwę masy szpachlowej. Zaszpachluj również miejsca przykręcania płyt blachowkrętami. Sfazowane połączenia poziome zwilż wodą i wypełnij masą konstrukcyjną szpachlową. Gdy wyschnie, nanieść kolejną warstwę i wtop w to taśmę z papieru lub włókna szklanego.
Tak przygotowana ściana stanowi wystarczającą powierzchnię pod montaż np. płytek ceramicznych i innych okładzin.
Gotowe prefabrykaty z płyt gk
W ofercie naszego sklepu znajdują się gotowe prefabrykaty z płyt gk. To ciekawa alternatywa, jeśli chcemy wykonać na przykład efektowny sufit podwieszany, wnęki oświetleniowe, półki LED lub zależy nam na zamaskowaniu instalacji elektrycznej, gazowej lub hydraulicznej.
Nasze gotowe moduły nie wymagają wycinania płyt i specjalistycznej obróbki, dlatego są atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób niewprawionych w tego typu pracach.