Dekoracje ścian zrób to sam
Stylowe ozdoby naścienne wykonane ze sztukaterii to już nie tylko domena ekskluzywnych hoteli czy starych kamienic. Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie tych modnych rozwiązań w domowych pieleszach.
W naszym poradniku wyjaśnimy więc jak powinno wyglądać cięcie listew styropianowych i poliuretanowych, jak dociąć listwy sufitowe, ścienne i przypodłogowe oraz jak wykonać efektowne ramki na ścianach. Zacznijmy więc od odpowiedzi na pytanie, które przeraża wiele osób...
Jak dociąć listwy w narożnikach?
Na początek wytłumaczymy Wam jak docinać listwy styropianowe w rogach oraz jak poradzić sobie z docinaniem innych typów listew sztukateryjnych.
Dla wielu osób wydaje się to przysłowiową "czarną magią" lub wręcz zadaniem niewykonalnym. Okazuje się jednak, że docinanie listew styropianowych nie jest takie trudne, a do przeprowadzenia całej "operacji" wystarczą tak naprawdę dwa narzędzia - piła ręczna i skrzynka uciosowa.
Oba są dostępne w naszym sklepie, więc nie musisz sprawiać sobie kłopotów i marnować czasu na szukanie ich w internetowej przestrzeni, a tym bardziej nie musisz wybierać się do marketu budowlanego by kupić te produkty stacjonarnie.
Jeśli chodzi o przycinanie sztukaterii styropianowej i poliuretanowej, innym, często podpowiadanym rozwiązaniem, jest skorzystanie z tak zwanej ukośnicy, czyli elektrycznej piły stołowej. Zakładamy jednak, że nie jesteście stolarzami lub zapalonymi majsterkowiczami i zależy Wam jedynie na jednorazowym przycinaniu sztukaterii styropianowej.
W takiej sytuacji nie ma sensu inwestować w specjalistyczny sprzęt, który kosztuje kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Lepiej skorzystać z tańszych, prostszych i już sprawdzonych rozwiązań.
Zalety skrzynki uciosowej - precyzyjne cięcie pod odpowiednim kątem
Wróćmy więc do naszego kluczowego pytania: jak dociąć listwy styropianowe pod kątem? By dobrze stykały się na ścianie, muszą one być przycięte pod kątem 45 stopni. Zapewni to właśnie skrzynia uciosowa, która ma stworzone specjalne rowki, umożliwiające perfekcyjne cięcie.
Na skrzyni znajduje się również wyżłobienie umożliwiające działania pod kątem 90 stopni. Jest to więc bardzo praktyczny i pomocny przyrząd, który oszczędzi nam wiele fatygi i wyliczeń. Przy wykonywaniu prac zwróćcie jednak uwagę na to, czy docinacie narożnik wewnętrzny czy zewnętrzny.
Jak docinać listwy przysufitowe i ścienne? Jak przyciąć listwy podsufitowe?
Kolejne, często zadawane pytanie dotyczy tego jak docinać listwy sufitowe w rogach. W tym przypadku sytuacja wygląda podobnie, jak z listwami styropianowymi, choć przysufitówki najczęściej wykonywane są z poliuretanu lub duropolimeru.
To jednak nie przeszkadza, ponieważ te tworzywa również można skutecznie dociąć piłą ręczną przy pomocy skrzyni uciosowej. Warto jednak skorzystać z uciosówki o większych rozmiarach, ponieważ gzymsy sufitowe potrafią mieć spore rozmiary.
Z tego miejsca polecić możemy skrzynkę uciosową firmy Decor System, która umożliwia cięcie przedmiotów o wysokości 16,5 centymetra i szerokości 19 centymetrów. Produkt posiada 70 centymetrów długości i wyprofilowane wyżłobienia do cięcia pod kątami 45 i 90 stopni.
Gdy znajomy zada Wam więc pytanie: jak dociąć listwy przysufitowe lub jak ciąć listwy styropianowe, będziecie już wiedzieli co odpowiedzieć. Zasada jest prosta - jeśli chcemy skrócić listwę, wykorzystujemy kąt prosty, a jeśli chcemy przyciąć listwy sufitowe pod kątem, wykorzystujemy kąt 45 stopni.
Poniżej prezentujemy listwy ścienne, z których wykonasz efektowne ramki sztukateryjne:
Listwa ścienna z poliuretanu MD002 MARDOM DECOR
Listwa ścienna ozdobna, listwy ścienne dekoracyjne
18.43 zł
17.50 złListwa ścienna MD413 Mardom Decor
Listwa ścienna ozdobna, listwy ścienne dekoracyjne
17.72 zł
16.84 zł
Jak docinać listwy przypodłogowe?
Teraz wyjaśnimy jak docinać listwy przypodłogowe. Produkty te występują w różnych wariantach - spotkać możemy między innymi modele z tworzyw sztucznych (na przykład z poliuretanu), drewna czy MDF-u. Tutaj jednak również do ewentualnych modyfikacji wystarczą piła ręczna i działania za pomocą skrzynki uciosowej. Po przycięciu listew warto lekko przeszlifować krawędzie, by nie były "poszarpane" i nierówne. Tyczy się to każdego rodzaju listew.
Docinanie listew styropianowych pod kątem - nie taki diabeł straszny...
Jak widzicie, docinanie listew pod kątem jedynie z pozoru wydaje się trudne. "Nie taki diabeł straszny, jak go malują", chciałoby się rzec... Jeśli wyposażycie się w odpowiednie narzędzia, które nie są specjalnie kosztowne, z powodzeniem samodzielnie przytniecie listwy różnego typu pod kątem.
Zatrudnianie fachowca lub fatygowanie wujka "złotej rączki" nie będzie konieczne, dzięki czemu zaoszczędzicie fundusze i czas.
Sztukateria na ścianie i ramki ścienne - instruktaż
Teraz cenne informacje dla nabywców sztukaterii odnośnie tego jak rozplanować układ listew na ścianie. Zadbać należy przede wszystkim o to, by układ był symetryczny, jeśli decydujemy się na większa ilość dekorów.
-
Na początek wymierz dokładnie wysokość i szerokość ściany, by wiedzieć jaką dysponujesz powierzchnią. Mierz powierzchnię samej ściany, nie wliczaj w to listew sufitowych i przypodłogowych, jeśli są już zamontowane.
-
Następnie rozrysuj układ listew na ścianie z wymiarami - możesz to zrobić na kartce papieru.
-
Poszukaj w pomieszczeniu punktów odniesienia.
-
Ramkę możesz potraktować jako obramowanie dla telewizora czy elementów dekoracyjnych.
-
Nie zapomnij o kontaktach i włącznikach światła oraz innych elementach, które mogą się znaleźć na linii listew. Swój projekt przygotuj tak, by uniknąć "kolizji".
-
Jeszcze podczas planowania rozważ czy na ścianie ze sztukaterią będziesz chciał/a umieścić obraz, lustro czy inny element ozdobny. Warto upewnić się, że wymiary paneli z listew na to pozwolą.
-
Jeśli przy ścianie ze sztukaterią zamierzasz postawić fotel, komodę lub inne meble, warto zaplanować układ tak, by wszystko stanowiło spójną całość.
-
W przypadku gdy zamierzasz umieścić sztukaterię na kilku ścianach, weź pod uwagę ich szerokość i dopasuj ilość oraz szerokość listew do danej ściany.
-
Jeśli posiadasz taśmę malarską, swoją wizualizację umieść przy jej pomocy bezpośrednio na ścianie. To dobrze zobrazuje finalny efekt. Jeśli taśma jest szersza lub węższa niż sama listwa, weź pod uwagę, że zewnętrzna krawędź taśmy ma odpowiadać zewnętrznej krawędzi listwy przy klejeniu.
Jak obliczyć ilość listew?
Już po naklejeniu naszych prowizorycznych listew z taśmy malarskiej na ścianie możemy łatwo obliczyć ile listew właściwych będzie nam potrzebnych. Listwy w naszym sklepie sprzedawane są w przeważającej większości przypadków w długości 200 lub 240 cm.
Jeśli więc wybrana listwa ma 2 metry długości, a nasza ramka 180 centymetrów wysokości i 60 cm szerokości, będziemy potrzebować dwóch listew na dłuższe boki ramki, a z trzeciej stworzymy dwa krótsze boki.
Jak przyklejać i malować ozdobne ramki naścienne?
Wycięte listwy pod ramki wystarczy przykleić za pomocą dedykowanego kleju. Spoiwa od producentów, przypisane ich listwom, znajdują się w naszej ofercie.
Jeśli chodzi natomiast o malowanie, to wystarczy użyć dowolnych farb do wnętrz. Nie mogą one jednak zawierać w swoim składzie rozpuszczalników. Wykorzystaj więc farby na bazie wody.
Jeśli malujesz ramki i ścianę na jeden kolor, do malowania ścian użyj wałka, a do ramek pędzla. Jeśli ramki elementy sztukaterii mają mieć inny kolor niż tło, zabezpiecz ścianę taśmą malarską tuż przy ramce.
W artykule wykorzystaliśmy zdjęcia z bloga: homeandcompany.pl